Naturalne zdrowie

Liście malin – doskonałe na gorączkę, infekcję i problemy trawienne

Malina to nie tylko niezwykle smaczny dodatek do koktajli, placków i deserów. Idealnie nadaje się także na przetwory, a dla zdrowia możemy wykorzystać również jej liście. Wbrew obiegowej opinii liście malin nie przyspieszają i nie wywołują porodu. Są bardzo polecane ciężarnym ze względu na bogactwo mikroelementów.

Liście malin zawierają garbniki, kwasy organiczne, polifenole, związki żywicowe, sole mineralne i witaminy. Dzięki tym substancjom liście malin wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, moczopędne, a te właściwości sprawdzą się w:

  • gorączce,
  • infekcji,
  • stanach zapalnych,
  • zapaleniu dróg moczowych,
  • biegunkach,
  • nieżycie żołądka,
  • problemach trawiennych.

Liście malin, a ciąża

W sieci krążą plotki o tym, że liście malin wywołują poród, szczególnie po terminie. Nie ma badań, które by to potwierdzały, ale położne polecają picie naparu z liści po 36. tygodniu ciąży nie po to, by wywołać poród, a w celu usprawnienia porodu i wzmocnienia organizmu kobiety. Warto pić herbatę z liści malin ze względu na jej cudowne właściwości i smak. Polecana jest również po porodzie.

Liście malin dla dzieci

Napar z ziela malin jest szczególnie polecany podczas infekcji. Można go podawać z miodem czy syropem z czarnego bzu, wzmacniając jeszcze bardziej jego działanie.

Łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 5-8 minut. Liście malin są też często dodatkiem do różnych mieszanek herbacianych.

Źródła:

Simpson M., Parsons M., Greenwood J., Wade K. : “Raspberry leaf in pregnancy: its safety and efficacy in labor. J. Midwifery Womens Health 2001

A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1987.

Artykuł nie jest poradą lekarską. Polecamy skonsultować się z lekarzem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *