Naturalne zdrowie

Koenzym Q10 – nektar młodości

Koenzym q10 to związek rozpowszechniony w przyrodzie. Znajduje się on również w ludzkim ciele i jest przez nie syntetyzowany. Skąd zatem to zatrzęsienie produktów z koenzymem q10 w drogeriach i aptekach? Niestety z wiekiem diametralnie maleją zdolności organizmu do zapewnienia sobie odpowiedniej jego ilości, a najbardziej gwałtowny spadek notuje się ok. 35. roku życia.

Właściwości koenzymu q10

Związek ten pełni kluczową rolę w łańcuchu oddechowym – najważniejszej reakcji, która ma miejsce w naszych komórkach. Bez koenzymu elektrony nie miałyby się jak “przenosić”. To proces, podczas którego wytwarzana jest energia.

Poza tym koenzym q10 przyczynia się również do zwiększenia skuteczności antyoksydacyjnego działania witaminy E.

Koenzym q10 ogranicza utratę kwasu hialuronowego, kolagenu pod wpływem promieni UVA, działa antyoksydacyjnie, a przez to pomaga w takich dolegliwościach jak:

  • choroba niedokrwienna serca (dawka 100-300 mg dziennie),
  • miażdżyca (dawka 150 mg dziennie zmniejsza stres oksydacyjny i stan zapalny),
  • migreny (w dawce 150 mg dziennie zmniejszyło ból u 61% pacjentów),
  • choroba nowotworowa (dawka 100-200 mg dziennie może zapobiegać skutkom chemioterapii – kardiotoksycznym i hepatotoksycznym),
  • wysokie ciśnienie,
  • cukrzyca,
  • choroby neurologiczne (np. Parkinson, Alzheimer, pląsawica Huntingtona – w dawce 2400 mg na dzień),
  • choroby nerek.

Objawy niedoboru i suplementacja

Duże niedobory koenzymu q10 są szczególnie często obserwowane u osób aktywnie uprawiających sport. Objawy są mało specyficzne, ponieważ należą do nich ogólne zmęczenie, zmniejszenie masy i siły mięśniowej czy występowanie chorób przewlekłych.

 

Koenzym występuje w tkankach roślinnych (np. szpinak, brokuł) oraz mięsie (np. sardynki,makrela). Niestety z pożywienia dostarczamy sobie znikomą dawkę tej substancji (między 5-90 mg w zależności od diety). Wskazane jest zatem przyjmowanie nawet 200 mg koenzymu q10 dziennie, dlatego warto włączyć suplementację w wysokości 60 mg w kapsułce.

 

Źródła:

J Pharm Bioallied Sci. 2011 Jul-Sep; 3(3): 466-467

https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,13896,koenzym-q10-w-diecie-i-leczeniu.html

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/koenzym-q10-eliksir-mlodosci,1350

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *